Malá alebo veľká, staršia alebo čerstvá. Podľa skúseného chirurga s viac než 20-ročnou praxou MUDr. Júliusa Muranského, MPH. sa dá liečiť každá jazva. Náš špecialista nižšie odpovedá na najčastejšie otázky pacientov.
Čo je to jazva a aké druhy existujú?
Jazva je stopa po zacelenej rane. Vzniká nahrádzaním zraneného či odumretého tkaniva novým, čím sa doplní chýbajúca časť pokožky. Napriek tomu, že nové tkanivo je tvorené tým istým proteínom – kolagénom, štruktúra kolagénových vlákien je iná. Tým vznikajú rozdiely vo vzhľade, ale aj funkčnosti novovzniknutej pokožky. Rozlišujeme 4 základné druhy jaziev: atrofické, hypertrofické, strie a keloidné.
Atrofické teda preliačené jazvy charakterizuje strata tkaniva. Jazva je pod úrovňou okolitej kože (napr. jazvy po akné alebo ovčích kiahňach).
Hypertrofické jazvy sú viditeľne vyvýšené nad povrch kože a charakterizuje ich prítomnosť prebytočného väziva. Tieto jazvy sú zvyčajne červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé a nepríjemné.
Tretím druhom jaziev sú strie. Ide skôr o pajazvičky, ktoré sa tvoria pod kožou. Sú špecifickým prejavom poškodenia pokožky, pričom vznikajú jej nadmerným roztiahnutím. Strie sa najčastejšie objavujú v oblasti bokov, brucha, stehien a pŕs.Tzv. keloidné jazvy predstavujú vlastne hypertrofické, zjazvené tkanivo vystupujúce nad úroveň povrchu okolitej kože. Toto tkanivo je tuhé, zhrubnuté, červené alebo tmavšie ako okolitá pleť. Navyše, tento typ jazvy zasahuje aj do tkaniva, ktoré nebolo zasiahnuté ranou.
S akými jazvami sa najčastejšie stretávate?
Vo väčšine prípadov ide o jazvy po odstránení znamienok a jazvy po gynekologických operáciách (v podbrušku). Problematické sú hlavne jazvy na tých častiach tela, ktoré sú zakryté odevom, a tým pádom dráždené. Typickými lokalitami sú hrudník, brucho a chrbát. Naopak, ľahšie sa hoja jazvy na končatinách, krku a hlave resp. tvári.
Dajú sa naozaj liečiť všetky druhy jaziev?
Každá jazva sa dá liečiť. Vo všeobecnosti platí, že čím je jazva čerstvejšia, tým krajšie vieme urobiť jej korekciu. Nemožno však očakávať, že výsledok bude úplne dokonalý a jazvu odstránime na 100%. Ide skôr o korekciu, nie úplné odstránenie jazvy. Čím je jazva staršia, tým horšie sa s ňou pracuje. Ak príde pacient skôr, na korekciu jazvy môžu stačiť neinvazívne resp. menej invazívne metódy. Patrí k nim napr. podanie kortikoidov alebo enzýmová terapia. Keď je jazva už staršia, stúpa pravdepodobnosť nutnosti chirurgického zákroku.
Aké metódy liečby jaziev dnes existujú?
V prvom rade musíme zdôrazniť, že žiadna procedúra ani látka nedokáže už vytvorenú jazvu kompletne odstrániť. Možno ale pomerne efektívne pracovať s jej viditeľnosťou. Možností korekcie jaziev je mnoho, v súčasnosti sa najčastejšie využívajú nižšie uvedené metódy liečby.
- Kortikoidy majú väčšiu účinnosť pri čerstvých, viac dráždených jazvách a hypertrofických jazvách. Pomocou nich sa znižuje zápalová reakcia, a tým pádom aj tvorba hypertrofického kolagénu.
- Pomerne často sa na odstránenie jaziev používa laser. Vysokoenergetické žiarenie je schopné poškodenú kožu liečiť, na rôzne typy jaziev sa využívajú rôzne typy laserov.
- V súčasnosti sú veľmi populárne aj tzv. mäkké tkanivové výplne. Sú to injekčne aplikované látky, ktoré sa využívajú najmä pri liečbe a redukcii mäkkých členitých jaziev. Väčšinou ide o tuk, kolagén alebo kyselinu hyalurónovú.
- Pri chirurgickom zákroku sa jazva odstráni a nastane zrastenie normálnych kožných tkanív. Široké jazvy je tak možné zúžiť, dlhé skrátiť, celkovo dôjde k ich vyhladeniu a jazvy sú menej viditeľné.
- Jazvy môžeme eliminovať aj využitím kožných štepov. Sú vhodné primárne pri vredoch, resp. jazvách ktoré sa dlhodobo nehoja. Cieľom je zakrytie holého tkaniva, nie kozmetický efekt. Využíva sa takisto pri korekcii popálenín.
- Plazmaterapia je založená na regeneračnom účinku krvnej plazmy resp. krvných doštičiek. Obsahuje veľké množstvo rastových faktorov (PDGF AB a BB, IGF, EGF, VEGF …), ktoré aktivujú kaskádu protizápalových, regeneračných a reparačných procesov. Plazmaterapia je veľmi účinná napr. pri liečbe zápalov a jazvičiek po akné.
- Novinkou je enzýmová terapia. Enzýmy sú biologicky aktívne látky, ktoré rozpúšťajú konkrétny druh tkaniva – v tomto prípade je najčastejšie používaná kolagenáza, ktorá je najviac obsiahnutá v jazvovitom tkanive. Enzýmy sa aplikujú injekčne priamo pod jazvu a injekcia sa môže opakovať po týždni alebo 2. Najčastejšie je potrebných viac opakovaní (3-6). Enzýmy rozpúšťajú hypertofické jazvovité tkanivo, a to stimuluje tvorbu nového kolagénu, ktorý je potrebný na vytvorenie novej štruktúry kože.
Ako by mala vyzerať ideálna starostlivosť o jazvu?
Priamo po chirurgickom zákroku je jazva zväčša prelepená sterilnou páskou. Ideálne je chrániť ju pred vodou cca 7-10 dní. Odporúča sa silikónové krytie vo forme náplaste. Tá chráni jazvu a zamedzuje styku s bavlnou alebo inými dráždivými látkami, znižuje sa tak riziko hypertrofickej jazvy. Po odstránení náplaste je dôležité dodržiavať hygienu. Sprchovať ranu len vodou, bez použitia mydiel či sprchových gélov. Po sprche jazvu neutierať do uteráka, len jemne osušiť prikladaním. Oblasť zranenia určite nenamáčajte do vody a nevystavujte na dlhšiu dobu vlhkosti. Narušila by sa tým chrasta aj vznik novej kože pod ňou.
Môžu k lepšiemu hojeniu jaziev prispieť aj bylinkové obklady či silikónové gély a náplaste?
Repíkový odvar pomôže jazvu vysušiť a upokojiť. Jemné začervenanie a svrbenie je však bežným znakom normálneho hojenia. Osvedčil sa aj rumanček kamilkový. Do odvaru namočte sterilnú gázu a prikladajte niekoľkokrát denne na jazvu. Jazvu môžete potierať aj repíkovým olejom, ktorý podporí bunkovú regeneráciu, a tým pomáha pri náhrade zjazveného tkaniva.
Včasné a pravidelné používanie silikónom napusteného gélu dokáže zredukovať viditeľnosť jazvy. Pozitívom je, že je možné ho používať v pohodlí domova. Zvýšenie účinku môžete docieliť použitím v kombinácii so silikónovými náplasťami, ktoré sa nalepia na postihnuté miesto.