Menej pohybu, tlak maternice na žilový systém a dedičné prepoklady. To všetko sú faktory, ktoré negatívne vplývajú na kŕčové žily počas tehotenstva. Náš chirurg, MUDr. Július Muranský, MPH. odpovedá na vaše najčastejšie otázky súvisiace s liečbou a prevenciou kŕčových žíl počas tehotenstva.
Čo sú kŕčové žily a aké sú ich príznaky?
Kŕčové žily sú chronické ochorenie, ktoré je najčastejšie spojené s genetickou predispozíciou. Spôsobuje ho porucha krvnej cesty v žilách späť do srdca. Typickými príznakmi kŕčových žíl sú pocit ťažkých, nepokojných alebo unavených nôh, bolestivosť, svrbenie, opuchy či nočné kŕče.
Okrem dedičnosti, ktorá má pri kŕčových žilách veľmi veľkú váhu, sú ďalšími negatívnymi faktormi nedostatok pohybu, zamestnanie náročné na státie či sedenie, nosenie nevhodnej obuvi, fajčenie a nadváha.
Ako sa vyšetrujú kŕčové žily počas tehotenstva?
Vyšetrenie kŕčových žíl je bezbolestné a trvá približne 20 – 30 minút. Lekár si žily najprv podrobne prehliadne a vyšetrí ich pohmatom. Následne urobí ultrazvukové vyšetrenie obidvoch nôh na stanovenie parametrov a rýchlosti prietoku krvi v cievach. Jeho cieľom vyšetrenia kŕčových žíl je predovšetkým zistiť, či sú žily zdravé alebo choré. Problém nastáva, keď sa potvrdí prítomnosť tzv. žilového refluxu. Vzniká, keď žilové chlopne prestanú správne pracovať, umožnia krvi prúdiť spätne a hromadiť sa v žilách.
Na základe výsledkov ultrazvukového vyšetrenia kŕčových žíl potom lekár dokáže určiť presnú diagnózu a vzhľadom na rozsah a štádium ochorenia navrhne najvhodnejšiu liečbu.
Prečo sú problémy s kŕčovými žilami tak časté práve u tehotných žien?
Ženské telo prechádza počas tehotenstva výraznými zmenami a je vystavené nadmernej záťaži. Okrem iného sú kladené vyššie nároky aj na žily. Práve z tohto dôvodu je u tehotných žien veľmi častý problém s kŕčovými žilami. Menšia fyzická aktivita resp. menej chôdze spôsobuje menšie prekrvenie nôh. Negatívny vplyv má rovnako aj nárast hmotnosti ženy a tlak maternice na žilový systém. V prípade genetickej predispozície vznikajú kŕčové žily oveľa rýchlejšie práve v tehotenstve, pretože sú pridružené aj ďalšie faktory viď. vyššie. Zdravotné ťažkosti ako opuchy nôh či bolesti sa u väčšiny pacientiek začínajú prejavovať v 2. polovici tehotenstva.
Dajú sa kŕčové žily liečiť počas tehotenstva?
Áno, samozrejme. Počas tehotenstva sa kŕčové žily liečia spravidla konzervatívne. Veľmi účinné je nosenie kompresným pančucháčov alebo bandážovanie nôh elastickým obväzom. Úľavu od opuchov a bolestí prináša aj polohovanie a vykladanie nôh. Okrem toho sa odporúča užívanie liekov tzv. venotoník s účinnou látkou diosmin – hesperidin.
Chirurgické zákroky na kŕčových žilách sa počas tehotenstva nerobia, až po pôrode. Nakoľko sa mamičky potrebujú starať o svoje dieťatko a nemôžu si dovoliť hospitalizáciu v nemocnici či niekoľko-mesačnú rekonvalescenciu, odporučil by som zákroky jednodňovej chirurgie.
Aké sú v súčasnosti najúčinnejšie metódy liečby kŕčových žíl?
V chirurgii sa dnes vo všeobecnosti preferujú minimálne invazívne zákroky, ktoré sú účinné a zároveň šetrné. Platí to aj pri liečbe kŕčových žíl. Ak je to možné, snažíme sa vyhnúť rozsiahlejším chirurgickým výkonom, po ktorých musia byť pacientky dlhodobo hospitalizované.
Počas svojej viac než 20-ročnej praxe som sa stretol s rôznymi metódami liečby. Jednoznačne najlepšie skúsenosti mám s laserovou operáciou a lepením kŕčových žíl. Výhody týchto metód spočívajú predovšetkým vo výraznom skrátení rekonvalescencie, rýchlejšom hojení a lepšom kozmetickom efekte bez vzniku rozsiahlych jaziev. Laserovú operáciu kŕčových žíl a takisto aj lepenie kŕčových žíl môžu podstúpiť aj dojčiace ženy. Stačí, ak na 1 deň po zákroku prerušia dojčenie.
Cieľom laserovej liečby je ošetrenie hlbokých žíl v podkoží, ktoré tvoria základ samotného ochorenia. Laserová operácia kŕčových žíl prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 30 až 60 minút. Prvým krokom je vytvorenie malého rezu v oblasti slabiny, kde sa žila (tzv. magna safena) vypreparuje. Nasleduje ďalší rez v oblasti členku, cez ktorý zavedieme laserovú kanylu s priemerom 2 mm. Dostaneme sa až do hornej časti k oblasti slabín, žilu odpojíme a môžeme ju začať bezpečne páliť laserom. Takto vypálime postupne celú žilu zhora nadol, a tým pádom upcháme aj bočné prítoky. Nakoľko táto žila nemá v ľudskom tele významnú funkciu, jej odstránenie nespôsobuje pre náš organizmus žiadnu komplikáciu. Niekoľko hodín po laserovej operácii kŕčových žíl oddychuje pacientka na lôžku a následne je prepustená do domácej starostlivosti. Hojenie prebieha najčastejšie bez komplikácií, pričom 14 dní odporúčame vyhýbať sa nadmernej fyzickej záťaži. Po laserovej operácii kŕčových žíl sa zníži možnosť zápalu a infekcie, zrýchli sa prítok krvi v ostatných žilách a pacientka pocíti obrovskú úľavu od bolesti.
V súčasnosti je najnovšou metódou liečby lepenie kŕčových žíl, pri ktorom sa priamo do chorej žily aplikuje špeciálne chirurgické lepidlo – adhezívum. Vďaka nemu sa chorá žila zlepí a pacientke už v budúcnosti nespôsobí žiadne komplikácie. Zákrok trvá približne 45 až 60 minút, robí sa v lokálnom znecitlivení a je bezbolestný. Veľkou výhodou je, že lepenie kŕčových žíl nevyžaduje žiadnu rekonvalescenciu. Pacientka sa môže hneď vrátiť do bežného života, dokonca nemusí nosiť ani elastické pančuchy či bandáž. Väčšina pacientiek nemá žiadne bolesti po zákroku, takže nie sú nijako obmedzené v starostlivosti o svoje dieťatko.
Je možná nejaká prevencia, ako predísť kŕčovým žilám v tehotenstve?
V prvom rade by som odporučil dostatočnú pohybovú aktivitu, samozrejme primerane zdravotnému stavu. Stačí aspoň pomalá 30-minútová prechádza na čerstvom vzduchu. Pomáha aj tzv. polohovanie – pacientka si ľahne na chrbát, zdvihne nohy a oprie ich vysoko o stenu. Veľmi účinné je bandážovanie nôh elastickým obväzom alebo nosenie kompresných pančúch. Ako prevencia pred vznikom kŕčových žíl je vhodné aj zaradenie pohánky do jedálnička. Pohánka obsahuje vitamín K, veľa minerálnych a stopových látok a takisto je bohatá na vlákninu.