OPERÁCIA VYBOČENÉHO PALCA (HALUXOV)
Vykonávame konzervatívnu (neoperačnú) alebo operačnú liečbu vybočeného palca, v závislosti od štádia ochorenia. Konzervatívna liečba spočíva v nosení korektorov a cvičení, pri operačnej využívame modernú rešpektovanú metódu.
Vybočené palce predstavujú štrukturálnu deformitu kĺbu palca na nohe, s vybočením palca navonok od stredu tela a vybočením prvej záprstnej kosti dovnútra. Deformita vzniká z 90% na genetickom podklade, častejšie u žien ako mužov a je zhoršovaná nevhodnou obuvou, preťažovaním alebo úrazmi.
Aké sú príznaky vybočených palcov (haluxov)?
Začiatok ochorenia sa prejavuje otlakom, dochádza k citlivosti kĺbu a začervenaniu kože na palci. Neskôr sa objavuje opuch a problémy s ohýbaním, pretože palec tlačí na ostatné prsty a tým sa deformuje prakticky celá predná časť chodidla (pokles priečnej klenby chodidla). Kĺb palca na nohe pod tlakom hrubne a zväčšuje sa smerom do vonkajšej strany. To spôsobuje bolesť pri chôdzi.
Aké sú príčiny vzniku vybočených palcov (haluxov)?
Vznik vybočených palcov (haluxov) má rôzne príčiny, ako genetika (väzivová slabosť, väčšia pohyblivosť kĺbu), nevhodná obuv (vysoké podpätky, tesné topánky, nepriedušné, úzke pančuchy, ponožky), ploché nohy, skrátené šľachy, preťažovanie nôh (dlhodobé státie) a úrazy nôh. Ochorenie vybočených palcov sa vyskytuje v dospelosti, týka sa hlavne žien a to najčastejšie nad 40 rokov. Výnimkami však nie sú ani slečny po 20. roku života s genetickou záťažou (ťažkosti v rodine) a muži vo veku 60 a viac rokov. Ženy trpia týmto ochorením častejšie ako muži, pretože nosia často úzke topánky na vysokom opätku. Rozloženie váhy na nohu je nerovnomerné, klenba je preťažovaná a chodidlo v topánke je neustále utláčané a postupne sa deformuje.
Ako sa liečia vybočené palce (haluxy)?
Pri liečbe vybočených palcov využívame konzervatívnu (neoperačnú) a operačnú liečbu, a to v závislosti od štádia ochorenia. V začiatkoch ochorenia môže pomôcť konzervatívna (neoperačná) liečba, ktorá spočíva v nosení korektorov a cvičení špeciálnych cvikov proti deformite.
Pri komplikovanejších nálezoch resp. prípadoch, keď konzervatívna liečba neprisenie želaný efekt, resp. deformita napreduje a pacient má bolesti, indikujeme operáciu. V súčasnosti je najrešpektovanejšia metóda operačnej liečby vybočených palcov tzv. SCARF osteotómia. Operácia sa robí v celkovej anestézii a trvá približne 45-60 minút. Lekár najprv cielené vytvorí „zlomeninu“ v oblasti hlavného kĺbu palca a následne ju zafixuje v novom korigovanom postavení pomocou špeciálnej titánovej skrutky a skoby. Ide o výkon jednodňovej chirurgie, takže pacient je prepustený z kliniky do 24 hodín po operácii.
Hojenie po operácii vybočených palcov
Niekoľko dní po operácii môže pacient pociťovať bolesť v mieste operačnej rany. Náš špecialista vám vždy odporučí najvhodnejšie analgetiká tj. lieky na tlmenie bolesti. Odporučené je oddychovať na lôžku, noha by mala byť vo zvýšenej polohe.
Stehy sa vyberajú 10-14 dní po operácii. Po dobu 4-6 týždňov sa vyžaduje nosenie špeciálne navrhnutej topánky, vďaka čomu pacient nemusí používať pri chôdzi barle. Nohu je možné plne záťažiť približne po 8 týždňoch od operácie.
OBJEDNAJTE SA
NA KONZULTÁCIU ALEBO VYŠETRENIE EŠTE DNES
Na vašom zdraví nám záleží. V našej linike vám poskytneme kvalitnú a odbornú starostlivosť.
Objednať sa môžete telefonicky na čísle +421 911 45 45 50, emailom na revive@revive.sk alebo online cez objednávkový formulár.
ĎALŠIE ZÁKROKY