Späť na zákroky

OPERÁCIA ŽLČNÍKA LAPAROSKOPICKY

Operácia žlčníka (cholecystektómia) je dnes najčastejší laparoskopický výkon. V porovnaní s klasickou otvorenou operáciou je spojená s výrazne menším počtom komplikácií a doba zotavovania po operácii sa skracuje na minimum.

Viac o zákroku

Operácia žlčníka (cholecystektómia) je v súčasnosti najčastejší laparoskopický výkon. V porovnaní s klasickou otvorenou operáciou má niekoľko výhod: je spojená s výrazne menším počtom komplikácií, doba zotavovania po operácii sa skracuje na minimum a výkon je možné realizovať ako jednodňovú chirurgiu.

Žlčník a žlčníkové kamene

Predstavte si malý detský balónik, približne tak vyzerá náš žlčník. Jeho význam spočíva v hromadení žlče, ktorá je potrebná na lepšie trávenie mastných jedál. Špecializované bunky tzv. hepatocyty dokážu vytvoriť až liter žlče denne. Ide o zelenkastú tekutinu s obsahom žlčových solí a odpadových látok. Vytvára sa v pečeňových bunkách a do žlčníka ju privádzajú žlčovody.
Žlčníkové kamene sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu usadiť v žlčníku alebo žlčovodoch. Podľa MUDr. Muranského ich má mnoho ľudí a vôbec o nich nevedia. „Zistia to len vtedy, keď už dostanú záchvat prípadne náhodne pri vyšetreniach ako je ultrazvuk, CT alebo magnetická rezonancia.

Laparoskopická operácia žlčníka

Operácia žlčníka je v najčatejších prípadoch plánovaný operačný výkon. Pacienti podstupujú operáciu v prípade výskytu koliky, opakovaných žlčníkových kameňov, zápalu žlčníka, polypov atď. Najvhodnejšie je odstrániť žlčník v stave, keď nie je zapálený, a to z dôvodu menšieho výskytu komplikácií a lepšieho výsledku liečby.
Laparoskopická operácia žlčníka trvá približne 30 minút a prebieha v celkovej anestézii. Lekár urobí 4 malé rezy, cez ktoré sa do brušnej dutiny zavedú tenké duté tyče. Cez ne sa potom zavádzajú miniaturizované operačné nástroje a kamera. Brušná dutina sa napustí plynom (oxidom uhličitým), následne sa celý žlčník vyťahuje von cez rez vedený pod pupkom. Po operácii pacient oddychuje niekoľko hodín na lôžku a v deň výkonu je prepustený do domácej starostlivosti.

Pooperačný priebeh po laparoskopickej operácii žlčníka

Približne hodinu po zákroku pacient oddychuje na lôžku. Následne je prepustený do domácej starostlivosti. Pacienti so zvýšenou citlivosťou zvyčajne užívajú 2 dni po zákroku ľahké analgetiká na tlmenie bolesti. Nakoľko zákrok nevyžaduje dlhodobú rekonvalescenciu ani PN, pacienti sa môžu vrátiť do zamestnania už na 2. deň resp. v priebehu pár dní po zákroku.

Špeciálna diéta po laparoskopickej operácii žlčníka

Po operácii žlčníka by pacienti mali dodržiavať špeciálnu žlčníkovú diétu. Z jedálnička je potrebné vynechať tieto jedlá:

  • vysmážané, pikantné, korenené a presolené jedlá s výraznou chuťou
  • čerstvé pečivo a chlieb, kysnuté cesto, palacinky, šišky
  • cukrárske výrobky, čokoláda, kakao
  • omeleta, praženica, konzervy, kompóty
  • zelenina: kapusta, hrach, fazuľa, kel, kaleráb, reďkovka
  • ovocie: všetky druhy ovocia s obsahom drobných zrniečok (maliny, ostružiny, ríbezle, čučoriedky, jahody, figy, hrozno …)
  • mäso: kačica, hus, mastné ryby, salámy, klobásy, oškvarky
  • nápoje: čierna káva, alkohol, chladené nápoje, bublinkové nápoje

Zmena spôsobu trávenia po operácii žlčníka

Žlčník ako ľudský orgán nie je pre život človeka nevyhnutný, preto keď sú v ňom nahromadené kamene, vyberá sa celý. V dôsledku odstránenia žlčníka sa mení spôsob trávenia. Rozdiel je len v tom, že sa žlč nekumuluje, ale odteká kontinuálne teda rovnomerne, čo umožňuje uspokojivé trávenie. Pacienti by mali jesť menšie porcie jedál a častejšie.

OBJEDNAJTE SA
NA KONZULTÁCIU ALEBO VYŠETRENIE EŠTE DNES

Na vašom zdraví nám záleží. V našej linike vám poskytneme kvalitnú a odbornú starostlivosť.

 Objednať sa môžete telefonicky na čísle +421 911 45 45 50, emailom na revive@revive.sk alebo online cez objednávkový formulár.